Efektivita > Produktivita: Prečo je v tom taký rozdiel?

Produktivita, Zdravý životný štýl

11. júla 2024

Dnes sa všade dookola hovorí o hackovaní produktivity. Existuje nekonečné množstvo metód a nástrojov, ktoré nám sľubujú, že budeme produktívnejší. Ale ako produktívnejší?

produktivita-efektivita-sustredenie-praca Doba čítania 3 min.

Produktivita je bežne zaužívaný pojem, aj my ho pre zjednodušenie využívame, no skúsme sa naň pozrieť trošku inak. Bez ohľadu na to, ako veľmi je produktivita spájaná s ľuďmi, je to termín, ktorý sa viac hodí pre stroje. Keď sa zameriame na to, aby sme do určitého času vtlačili kvantum práce alebo sa snažíme dosiahnuť ten najvyšší počet vyprodukovaných jednotiek, strácame občas zmysel v tom, čo robíme.

Nie sme stroje…

Tie môžu pracovať 24 hodín 7 dní v týždni, ľudia nie. Keď sa sústredíme len na produktivitu, vie to skončiť zameraním sa na neustále zaneprázdnenie. Takéto nastavenie častokrát vedie k urýchleniu vyhorenia.

Efektivita alebo Produktivita?

Efektívnosť je o tom, ako málo stačí urobiť, alebo koľko toho môžeme vyškrtnúť z To-do listu, aby sme dosiahli adekvátneho výsledku. Napríklad, namiesto ručného vypisovania použiť software, ktorý nám pomôže urobiť danú úlohu. Byť efektívny znamená mať viac neobsadeného a voľného času na iné aktivity než len prácu. Čas na koníčky, rodinu, priateľov aj zábavu. Pokojne len priestor na pohodové ničnerobenie. Áno, je úplne v poriadku nemať nič na práci.

Byť produktívny si vieme preložiť ako: okupovať čas – naplniť si rozvrh na maximum a robiť čo najviac. Ak máš naplánované na daný deň 3 hodiny práce, tak po 3 hodinách skonči. Netreba si vypĺňať deň ďalšími 5 hodinami práce len preto, nech sa cítiš produktívne a zaneprázdnene.

Nerobiť prácu, čo za to nestojí, je skvelý spôsob, ako tráviť čas.

rodina-volny-cas-priatelia

Nastav si s Notoropy hranice práce a oddychu

Veríme v rovnováhu medzi pracovným nasadením a relaxom, preto sa snažíme pomôcť obom sféram.

Vyskúšaj Drive pre lepšie sústredenie a vyššiu efektivitu, nech ti vystane množstvo času aj na zábavu, leňošenie alebo spánok, ktorý si môžeš skvalitniť s Restartom.