Prúd myšlienok, rýchla pamäť, zvýšená kreativita – tieto atribúty lákajú mnohých jednotlivcov k preskúmaniu sveta nootropík. V dnešnom rýchlom tempe moderného života a neustálom tlaku dosiahnuť optimálny výkon sa záujem o nootropiká stal čoraz aktuálnejšou témou.
Čo ale vlastne sú nootropiká?
Pojem „nootropiká“ nesie v sebe zaujímavý pôvod. Jeho zrod spočíva v gréckych slovách „nóos„, čo znamená myseľ, a „tropḗ„, čo znamená ohýbať alebo točiť. Keď tieto pojmy zlúčime, vzniká koncept nootropík – látok, ktorých účelom je meniť mysel smerom k lepšiemu.
Pôvodne bol tento názov vyhradený iba pre látky syntetického pôvodu, no postupne sa jeho význam rozšíril. Dnes zahŕňa širokú škálu prírodných aj umelých látok, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť náš mentálny výkon – či už sa jedná o bylinky alebo nutrienty.
Prečo nás nootropiká lákajú a pre koho sú určené?
Existuje nespočetný zoznam výhod, ktoré nám tieto zlúčeniny môžu priniesť do každodenného života.
Hlavným lákadlom nootropík je ich schopnosť prakticky transformovať fungovanie jednotlivca a spôsob, akým vníma svet okolo seba.
Táto vlastnosť fascinovala ľudí už odnepamäti, pretože sme vždy túžili nájsť spôsob, ako sa cítiť a fungovať lepšie. Dôkazom toho je aj fakt, že mnohé bylinky, ako napríklad ginkgo biloba alebo šafran, majú za sebou tisícky rokov histórie využívania.
Najmä v dnešnej hektickej dobe, kde sa kladie výrazný dôraz na mentálnu výkonnosť, sú nootropiká mimoriadne žiadané a používané širokým spektrom ľudí. Od študentov cez programátorov až po lekárov a právnikov – všetci túžia po ich výhodách.
Hlavné benefity nootropík:
- Zlepšenie sústredenia a pozornosti
- Zvýšenie motivácie
- Podpora pamäte
- Zmiernenie úzkosti
- Redukcia stresu
- Skvalitnenie spánku
- Dlhovekosť a spomalenie starnutia
Aké sú kritériá na nootropikum?
V súčasnosti dokážeme nájsť mnoho látok zadefinovaných ako nootropikum. V minulosti musela látka splňiť zopár kritérií na to, aby mohla byť zaň považovaná. Tieto kritériá zadefinoval rumunský vedec Dr. Giurgea, ktorý zároveň objavil prvé nootropikum piracetam – aktuálne je najviac využívaný študentmi na zlepšenie sústredenia pri učení a aj my sme ho užívali pri našich začiatkoch s nootropikami.
Aké boli tieto kritériá?
- Podpora pamäte a učenia
- Ochrana mozgu proti poškodeniu
- Zlepšenie fungovania v stresových podmienkach
- Zefektívnenie neurónových procesov v mozgu (zlepšená funkcia rozhodovacích / jazykových centier)
- Preukázateľne nízka toxicita a minimum nežiadúcich efektov
Ako fungujú nootropiká?
Na molekulárnej úrovni pôsobia rôznymi mechanizmami.
- Niektoré z nich zvyšujú hladiny neurotransmiterov – chemické látky, ktoré neuróny v mozgu používajú na komunikáciu medzi sebou. Nootropiká môžu zvyšovať produkciu neurotransmiterov, uvoľňovanie alebo senzitivitu receptorov.
K neurotransmiterom patrí napríklad dopamín, o ktorom sme si už čo to povedali v inom článku, no v zásade vplýva do veľkej miery na našu náladu, motiváciu a pozornosť, tým pádom nootropiká ovplyvňujúce naše úrovne dopamínu môžu vytvoriť pocit oživenia. Ďalší neurotransmiter, pri ktorom sa často využívajú nootropiká je acetylcholín, ktorý je významný pri učení a pamäti. Nootropiká ako piracetam môžu ovplyvniť tento neurotransmiter, čím zlepšujú kognitívne funkcie.
- Ďalšie zase zabezpečujú neuroprotekciu a regeneráciu.
Môžu poskytovať ochranu neurónom pred poškodením, či už v dôsledku stresu, starnutia alebo toxínov. Existujú napríklad štúdie, ktoré naznačujú, že PQQ (pyrolochinolín chinón) podporuje produkciu nervového rastového faktora (NGF), ktorý zvyšuje rast a prežívanie neurónov.
- Isté nootropiká dokážu zabezpečiť zvýšenie prietoku krvi.
To znamená lepšie dodávanie kyslíka a živín do mozgových buniek, a teda náslene zlepšiť kognitívne funkcie a znižovať riziko degeneratívnych chorôb. Gingko biloba, ktorý určite poznáš v súvislosti s lepšou pamäťou, je prírodný extrakt, ktorý je známy svojou schopnosťou zvyšovať prietok krvi v mozgu.
- Nootropiká môžu tiež mať vplyv na neuroplasticitu.
Neuroplasticita je schopnosť mozgu meniť a prispôsobovať sa novým skúsenostiam a stimulom v priebehu času. Noopept je jedným z nootropík, ktorý sa podieľa na podpore neuroplasticity tým, že zvyšuje produkciu BDNF (brain-derived neurotrophic factor).
Dopamín náš každodenný
Už spomínaný dopamín je často súčasťou využívania nootropík, keďže je súčasťou mnohých systémov a cítime sa vďaka nemu jednoducho lepsšie. Na princípe zdvíhania dopamínu fungujú aj mnohé drogy, no tie so sebou nesú značnú prevahu nevýhod a vedľajších efektov. Práve tie nootropiká nemajú.
Nootropiká, ktoré pozitívne pôsobia na úrovne dopamínu v našom tele sú napríklad:
- L-Tyrosine
- Rhodiola Rosea
- Muira Puama
- Catuaba
- Citicoline
Vzhľadom na to, že dopamín súvisí s veľkým množstvom funkcií v našom organizme majú tieto nootropiká schopnosť pozitívne ovplyvniť celkové fungovanie tela a mysle.
Nootropiká, dopamín a libido
Dopamín tiež súvisí s naším libidom. Veľké množstvo látok, ktoré sú všeobecne považované za afrodiziaká, skutočne len zvyšujú hladinu dopamínu v tele a tým dramaticky ovplyvňujú aj našu sexuálnu túžbu. Samotný dopamín je úzko prepojený s rozkošou, no ešte viac s našou túžbou rozkoš dosiahnuť.
Od túžby k vzrušeniu
Na libido však nootropiká nemajú vplyv len pomocou dopamínu.
Acetylcholín súvisí so vzrušením, konkrétne s vlhkosťou…tu už si daj dve a dve dokopy. : D
K tvorbe acetylcholínu prispieva napríklad Citikolín, zložka využívaná aj na zvýšenie výkonu pri tréningoch.
Nootropiká ako pomocník k pokoju a uvoľneniu
Keďže je v súčasnosti obrovský dôraz na výkon, okrem toho, že so sebou budeme vedome vnútorne pracovať, dokážu pomôcť aj nootropiká. Najmä pri práci, ktorá je veľmi mentálne zaťažujúca môžu tie správne nootropiká značne zlepšiť kvalitu života.
K nootropikám, ktoré upokojujú patria:
- Bacopa Monnieri
- L-Teanín
- Šafran
Zároveň, mentálny pokoj je kľúčový aj pre náš sex drive. Stresové hormóny, ako napríklad kortizol, môžu obmedziť libido, ak nie sú v norme.
Nootropiká nám otvárajú dvere k zlepšeniu nášho mentálneho výkonu a kvality života. Prinášajú nám zvýšenú koncentráciu, motiváciu, pamäť a kreativitu bez vážnych vedľajších účinkov. Ich výber a užívanie si, samozrejme, ako pri všetkom vyžaduje opatrný prístup a skúšanie toho, čo nám vyhovuje.
Nootropiká sú fascinujúcim odvetvím, ktoré rozširuje naše možnosti. Veríme, že im dokážeš nájsť využitie v pracovnom, ale aj osobnom živote.