Zakonči rok…ako chceš

Mentálne zdravie

21. decembra 2023

Reflektuj s nami na uplynulý rok. December je pre mnohých najnáročnejším mesiacom, preto by si možno mohol/la trošku spomaliť a načerpať energiu na úspešný začiatok roka.

Doba čítania 5 min.

Áno, opäť je tu to obdobie v roku, kedy sa mesiac naháňame, riešime, vybavujeme, organizujeme, kupujeme, aby sme si mohli tak na tri dni povedať že: mám pokojné sviatky! Nie je to žiadna novinka, tým, že je pracovná časť mesiaca december kratšia, snažíme sa všetku prácu, čo by sme normálne robili celý mesiac narvať tak do troch týždňov. Nehovoriac o tom, že bude nový rok a veľa vecí, ktoré sme odkladali počas posledných 12 mesiacov na nás neúprosne útočí. 

December sa teda nedá úplne nazvať oddychovým…Nie je trošku sranda, ako sme si vytvorili z toho konca roka takýto míľnik? Že niečo MUSÍME do konca roka, alebo, že niečo MUSÍME od začiatku roka…napríklad takému medveďovi je to asi dosť jedno. Aj tvojmu domácemu zvieratku. Ale nad ľudskými výmyslami, ktoré nám komplikujú život by sa dalo veľa lamentovať…na to tu nie sme.  

New year new me?

Tá významnosť nového roka je fascinujúca, lebo máme pocit, že keď si nastavíme nejaký záväzok až od toho 1.1., dovtedy môžeme robiť pravý opak. (Od Nového Roka nefajčím, to ale neznamená, že teraz nemôžem vyfajčiť krabičku denne.) Inak povedané, tento rok už chceme len nejako dobojovať, dotiahnuť dokonca. Spolu s našimi zlozvykmi, rutinami. Nie je to možno ideálne, no je to zároveň úplne pochopiteľné. Veď spomeň si, kedy naposledy si fakt mal/a pocit, že si naozaj môžeš dopriať odpočinok? 

Nie, nemyslím tým, že si si povedal/a, že dnes mi tu vyšli v dennom pláne dve hodinky času, tak si oddýchnem – a v skutočnosti aj tak myslíš na to, čo ideš ďalšie robiť. Myslím tým taký ten hlboký pocit, že si teraz tam, kde máš byť, nemusíš byť nikde inde a nič ti neutečie. Taký odpočinok. Počas roka sa nám dostáva často. Tak by bolo skvelé využiť práve dni voľna, tieto Vianočné sviatky, na dobitie energie, ktorú celý rok rozhadzujeme na všetky strany. A keď sa nám to podarí, budeme mať viac síl na tie zmeny v živote, takže možno predsa niekomu dokážu tie predsavzatia fungovať. 

Lenže aké predsavzatia?

Veľké zmeny v živote sú náročné. Nedávno sa ku mne dostal taký tip: Začleňuj si postupne do rutiny zdravé návyky a na nezdravé ti nezostane čas. To mi príde pekne poňaté, takže ak máš pocit, že by ti takýto prístup vedel fungovať, začleň ho do uvažovania pri vytváraní zmien. Problém s predsavzatiami je asi ten, že sú často nerealistické. A možno aj ten, že nie sú kvôli nám samotným, ale skôr kvôli okoliu. Takže daj hlboký ponor do svojej mysle, keď si budeš vymýšľať predsavzatie a ak ti všetko bude hovoriť, že to je niečo, čo ti vie obohatiť život, priniesť rast a spokojnosť, lebo to tak chceš ty…go for it! 

Spomaľ na chvíľku…

Nemusíme teda dokončiť tento rok nejako špeciálne. Nemusíme odškrtnúť všetko na dlhodobom to do liste. Možno práve spomalenie je to, čo teraz potrebuješ. Ohliadnutie sa za uplynulým rokom tiež nemusí byť na škodu. 

Keď budeš mať chvíľku času (pokojne aj teraz, alebo po novom roku, so zápisníkom, alebo len v hlave) skús si odpovedať na nasledujúce otázky:
  • Aký dobrý zvyk som začal/a praktizovať tento rok?
  • Ktoré rozhodnutie v tomto roku malo na môj život najväčší vplyv?
  • Aké sú tri veci, za ktoré som najviac vďačný/á?
  • V ktorých momentoch som sa najviac zabavil/a? Možno až tak, že som plakal/a od smiechu.
  • Pri ktorých činnostiach sa cítim naplnený/á? 
  • Čoho si želám, aby som v poslednom roku robil/a viac? Čo mi v tom bránilo? Môžem to prioritizovať v nastávajúcom roku?

Možností, ako si rok zhodnotiť, je nekonečno, no verím, že tieto otázky môžu byť príjemným sprievodcom…

oddych-relax-pokoj-sviatky-bilancia-reflekcia

Naše bilancovanie

My by sme sa tiež radi obzreli za týmto rokom. Napriek tomu, že ešte ani rok oficiálne nefungujeme, no v našich životoch je Notropy už vyše dvoch rokov vo forme neustáleho skúšania, ladenia, testovania a vzdelávania sa, to je cesta, ktorou spokojne kráčame a už nejaký čas spoločne s vami. 

Máme jedno obrovské ďakujeme. Za podporu, za záujem, za čítanie si našich článkov, či postov, kde sa vám snažíme priniesť nejaké nové zaujímavé informácie. Každého jedného z vás si nesmierne vážime a uvedomujeme si, že bez vás by to jednoducho nešlo. No začiatkom mája sa začala neskutočná cesta, o ktorej nikto z nás nemal presnú predstavu. Nemali sme ako. Práve vy nás inšpirujete a do budúceho roka si dávame len jediné predsavzatie: posúvať sa vpred. Môžete očakávať isté novinky…vylepšenia…a veď uvidíte. My už sa tešíme. 

Je to na tebe

Je úplne jedno, či tieto sviatky oslavuješ, alebo nie, alebo či im prikladáš nejakú váhu. To, ako celé toto obdobie pojmeš je len a len na tebe. Je úplne jedno, či už si sa rozhodol/la nezmeniť vo svojom živote nič, alebo zmeniť všetko, alebo niečo medzi. A či so zmenami začínaš už teraz, alebo až po novom roku. Najmä nech je tebe dobre a ostatné do seba zapadne. 

Prajeme ti teda za celý Notropy tím dni, ktoré ti prinesú oddych, pokoj, zábavu a leňošenie, no zároveň nové výzvy, inšpiráciu a chuť sa zlepšovať v tom, čo ťa napĺňa. Ale inými slovami: Maj tieto dni aké len chceš.