Stres: čo ho spúšťa a ako ho zvládať

Mentálne zdravie, Tipy a Triky, Zdravý životný štýl

17. januára 2024

Pri strese je dôležité byť k sebe vnímavý a uvedomiť si, čo nám najčastejšie stres spúšťa a čo nám pomáha ho zvládnuť.

stres-ťažoba-tlak-muž-žena-strach-nálada-zúfalstvo-ako-zvládať-práca Doba čítania 4 min.

Prečo sme tak často v strese?

Určite existuje mnoho odpovedí na túto otázku, keďže každý človek je jedinečný, no niečo máme všetci v civilizovanom svete spoločné.

Žijeme pohodlnejšie, ako kedykoľvek predtým. Vo všeobecnosti máme prístup k väčšine potrebných (aj nepotrebných ) vecí a je veľmi malá pravdepodobnosť, že počas svojho dňa budeme bojovať o život pri útoku od nejakej šelmy, alebo zažívať nejaké iné priame ohrozenie života. Žijeme teda inú dobu ako naši predkovia a zažívame aj iný typ stresu.

Žijeme v zásade komplikovanejšiu a komplexnejšiu dobu, ktorá so sebou prináša hneď niekoľko príčin stresu:

1. Informačný prebytok

Kedysi sa ľudia dozvedeli len zopár nových informácií denne, ak vôbec. A aj tie boli menej senzačného typu, ako napríklad, že suseda Jana si našla mládenca. Dnes sme schopní sa vďaka internetu dozvedieť niekoľko veľmi intenzívne emočne nabitých informácií aj v priebehu jednej minúty. A na to náš mozog stvorený nebol. Nemá šancu poriadne spracovať a integrovať všetko to, čo mu za deň predostrieme, a tak sa dostávame do stresového stavu. 

2. Vysoké očakávania

Kladieme ich na seba my aj naše okolie. Táto doba je nesmierne zameraná na výkon a môžeme mať pocit, že už včera sme nestíhali s ostatnými. Či už sú to pracovné záležitosti, alebo stres zo školy, skúšok a budúcnosti, je to náročné.

3. Pracovný stres

Čím ďalej, tým viac ľudí pracuje svojou hlavou. A aj keď je tento fakt skvelý, keďže sa touto cestou často človek nájde v niečom, čo ho napĺňa, vie to byť aj poriadne vyčerpávajúce.  Prichádzať stále s novými nápadmi, hneď na nich začať pracovať, lebo deadline sa blíži a pritom ešte myslieť na obrovskú konkurenciu je nesmierne zaťažujúce.

stres-ťažoba-tlak-muž-žena-strach-nálada-zúfalstvo-ako-zvládať-práca-spoločnosť-sociálne-siete-správy-smútok

4. Spoločenské problémy

Toto súvisí s množstvom informácií, ku ktorým sa za deň dostaneme, no tu ide o konkrétny typ informácií. Dozvedáme sa, čo sa deje vo svete, aj u nás. Vieme mnoho o politike, environmentálnych problémoch, vojnách a iných spoločenských udalostiach. Na jednu stranu je, samozrejme, skvelé, že môžeme o týchto veciach vedieť, šíriť povedomie a v istých prípadoch aj konať a pomôcť. No je mnoho situácií, v ktorých sme bezmocní a unavuje nás to. Prirodzene, obrovské spoločenské problémy mali aj ľudia v minulosti, len sa o nich nedozvedali tak ľahko. 

5. Finančné problémy

Povedali sme si síce o tom, ako máme v tejto dobe v zásade všetkého dostatok, no to len do chvíle, kým sme finančne zabezpečení. Mnoho ľudí aj v súčasnosti žije od výplaty k výplate a tu sa tento stres zo zabezpečenia prepája s ďalšími mnohými faktormi ako je výkon v práci, strach zo straty zamestnania, a mnoho iných, ktoré žiaľ idú ruka v ruke. 

Je ešte kopa iných príčin, ktoré sú vlastné každému individuálnemu človeku, toto je len niekoľko najčastejších.

Ako teda stres zvládať?

Nemáme na to recept. Nikto nemá. Keďže je to tak individuálna záležitosť.

No vo všeobecnosti máme nejaké body, ktoré ti môžu pomôcť. 

Počúvaj svoje telo

Naozaj. Túto vetu si predstav trikrát podčiarknutú.
V našom rýchlom spôsobe života občas zabúdame, akú múdrosť nesie naše fyzično. Každá bolesť má nejakú príčinu a aj ak to ešte nie je bolesť, no dlhodobo sa necítiš dobre a cítiš tlak, dopraj si pauzu a postaraj sa o seba. Niečo zmeň. Nemusíš ísť hneď na mesiac na Bali (aj keď kiežby), stačí si možno v každom dni vyhradiť chvíľku pre seba, pokojne pred spaním. Aj taká mini meditácia počas dňa ťa môže vzpružiť. Alebo si zapíš nejaké veci, ktoré ťa stresujú, na papier. Nájdi si to svoje.

Poskytni svojmu telu režim, oddych, výživu.

Ani od auta by si nechcel/a, aby išlo, keď nie je natankované. A nedával/a by si do neho diesel, keď je na benzín. Čo chcem týmito múdrymi metaforami povedať je, že kľúčové vo všetkom, a tiež pri vyrovnávaní sa so stresom, je pravidelná výživná strava a spánok. Bez toho sa telo rozhádže, aj keby nie si v strese, no keď si, tak si predstav ten náklad, ktorý tvoje telo má zvládať. 

stres-ťažoba-tlak-muž-žena-strach-nálada-zúfalstvo-ako-zvládať-práca-spoločnosť-sociálne-siete-správy-smútok-výživa-pomoc-zdravie-zelenina-ovocie-jedlo-režim

Pomôž si prírodou.

Máme prístup k skvelým suplementom, ktoré využívajú silu prírody aj s účelom upokojenia a uvoľnenia. Napríklad levanduľa, či už vo forme čaju, alebo nejakého olejového extraktu je na stres skvelá. Taktiež L-Teanín, ktorý je v čaji je výborný na zrelaxovanie bez toho, aby nás uspával a v kombinácii s kofeínom dokáže eliminovať niektoré stres pripomínajúce účinky kávy, ako tlkot srdca a zvýšený tlak. V tejto kombinácií si zabezpečíš výkon za pomoci kofeínu, no pokoj s L-Teanínom.
Šafran je tiež skvelým pomocníkom pri strese a má dlhú históriu v tradičnej medicíne v spojitosti práve s duševnou kondíciou. 

Nekonzumuj internet

Hlavne tesne po zobudení a pred spánkom. Keď ako prvú vec ráno chytíme do ruky mobil, môže nás to hneď vystresovať a tým nastoliť tento podtón už celému dňu, ktorý je pred nami. (Okrem toho si vystrieľaš dopamín a potom sa ti nebude chcieť robiť veci, ktoré by si mal/a a budeš v strese z toho, že ich nerobíš.)

Samozrejme, na odstránenie stresu existuje mnoho ďalších prostriedkov, no treba si uvedomiť, že niektoré len potláčajú symptómy a stres ako-taký neodstraňujú. Ten totiž musíme nejako zvládnuť spracovať v našej hlave. Je to o nastavení, rutinách, výžive a celkovom životnom prístupe.

Tak sa o seba starajme a nachádzajme spôsoby ako žiť v rovnováhe so sebou.