Meditácia: Jednoduché cvičenie, ktoré uvoľní stres a sprítomní myseľ

Mentálne zdravie, Sústredenie, Tipy a Triky

1. júla 2023

Meditácia pochádza z východných kultúr, no začína byť súčasťou dennej rutiny mnohých ľudí aj na západe. Prečo táto technika toľkým učarovala a ako na to?

meditacia-technika-pre-pokojnu-mysel-a-uvolnenie-od-stresu Doba čítania 5 min.

Čo je meditácia?

Meditácia je podľa definície činnosť, ktorej zmyslom je uvedenie psychiky človeka do stavu väčšieho alebo hlbšieho sústredenia sa a do pasívneho a tichého bytia. Pre človeka, ktorý sa v živote nevenoval meditácii, ani jej hlbšiemu naštudovaniu, môže toto byť náročné, keď si uvedomíme, ako málokedy existujeme len s našimi myšlienkami a v pasivite. Mnohí si povedia, že to jednoducho nevedia. Zároveň to z tejto definície znie pomerne neuchopiteľne. No a taktiež to môže niekomu prísť zbytočné. Že na to nemajú priestor a bola by to strata času. V tomto článku si predstavíme, prečo meditácia podľa nás stojí za náš čas. 

Vyvrátenie mylných presvedčení

Aby sme si priblížili, čo na meditácii je také skvelé, najprv si vyvrátime niektoré miskoncepcie, ktoré ľudia majú, aby sme sa na meditáciu potom pozreli z čistejšieho pohľadu. Miskoncepcií týkajúcich sa meditácie je mnoho. Teda najmä v našej, západnej spoločnosti. 

Jedna, s ktorou sa často stretávame je, že meditácia je ezo a je to nejaké šamanstvo a človek, ktorý sa jej venuje vlastne praktizuje nejaké mysteriózne cvičenie, a stráca pojem o realite. 

K ďalším miskoncepciám patrí predstava, že existuje len jeden typ meditácie a to je jednoducho sedieť v tureckom sede a byť ticho so zatvorenými očami a byť v tomto stave dlhý čas, aby sa nejaký výsledok dostavil. 

Alebo, že meditovať môže až človek, ktorý dokáže “nemyslieť na nič”. 

Všetko toto sú však len mylné predstavy vychádzajúce z nedostatku informácií.

meditacia-yoga-pohyb-pokoj-mysle-energia

Nekonečno možností

Meditácia má veľa foriem. A vlastne sa stavím, že každý jeden človek už meditoval. Aj bez toho, aby to vedel. Najčastejšie je nám ukazovaná už spomínaná forma, keď niekto sedí v tureckom sede so zatvorenými očami, prípadne hovorí “óm”. No to je len jedna z možností. V podstate jednoduchšie dosiahneme meditačný stav pri iných aktivitách. Je to ťažko vysvetliteľné, no keď napríklad spontánne tancuješ, vyprázdni sa ti myseľ, si v tom konkrétnom momente vedome a prítomne, to je do istej miery meditácia. Toto isté platí aj o cvičení jógy. Pozornosť sa presúva na prítomný okamih. Dych. Pohyb. A dokáže to priniesť pokoj. 

Naozaj musíme dokázať nemyslieť na nič?

Foriem je naozaj mnoho a vieme ich nájsť nespočetne, ak si definujeme meditáciu trošku inak a podľa mňa korektnejšie. Ono to nie je stav, v ktorom nemôžeš myslieť na nič. Tým, že si “zakážeš” nad čímkoľvek rozmýšľať, si to len robíš ťažším. Ak by sme mohli začať meditovať, až keď dokážeme mať úplne pokojnú myseľ, bolo by to ako keby sme mohli do posilňovne začať chodiť až keď sme vyrysovaní.  

Je dôležité si uvedomiť, že my nie sme naša myseľ, či myšlienky, ale vedomie. Naše vedomie v bežnom stave neustále interaguje s myšlienkami. A tak rozmýšľame, súdime, posudzujeme a riešime, spomíname a máme obavy. A počas meditácie sa snažíme len tieto interakcie zmenšiť. 

Cesta a autá

Môžeme si to predstaviť na metafore cesty. Za normálnych okolností nasadáme a prestupujeme z jedného vozidla na druhé. To sú naše myšlienky, ktorými sa zaoberáme. No pri meditácií sa snažíme len stáť pri ceste. A áno, my tie vozidlá naďalej vidíme. Oni len tak nezmiznú. Len do nich nenasadáme. A teda sa snažíme myšlienky nerozvíjať nijakým smerom a nesúdiť ich.

Pri tomto nám môže pomôcť sústredenie sa na dych. Bežne to v dni robíme veľmi automaticky, no dýchanie vie byť úžasným prostriedkom na sprítomnenie sa a vie nám pomôcť prestať myslieť na minulosť, či budúcnosť, kam sa vlastne uberajú naše myšlienky najčastejšie.

Formy meditácie, keď sa celý deň nezastavíme

Našu myseľ vieme meditáciou vytrénovať. Stačí zopár minút denne. Čas sa vždy nájde. 

Môžeme meditovať napríklad po ceste do práce, keď kráčame, alebo ísť cielene na rannú prechádzku. Pri kráčaní máme veľa podnetov, ktoré nám pomôžu ukotviť sa v prítomnosti. Či už pozorujeme svet okolo nás, všímame si naše kroky, zvuk vtákov alebo áut, a samozrejme, pri meditácii klasika: náš dych.

Ďalším časovo nenáročným spôsobom je meditovať pár minút pre spánkom. Už v posteli, len tak si ľahnúť na chrbát, zavrieť oči a sprítomniť sa. Je úplne normálne, že sa nám začnú vynárať udalosti z posledného dňa, môžeme si ich všimnúť a pustiť, a týmto spôsobom si ich spracovať, čo môže viesť k pokojnejšiemu spánku. Po chvíli je pravdepodobné, že sa nám začnú vynárať úplne náhodné myšlienky, ako zo sna, nad ktorými už vôbec nemáme kontrolu a začína sa prvá spánková fáza. Vtedy je možno načase dať sa do svojej obľúbenej spánkovej polohy a takto pokojne ukončiť svoj deň.

Veľmi podobný spôsob meditácie, ako je prechádzka, je meditovanie počas cestovania, v dopravných prostriedkoch. Samozrejme, ak nešoféruješ. Vo vlaku, autobuse či električke je opäť priestor všímať si, čím sme obklopení a na zastavenie sa v prítomnosti, napríklad namiesto bezcielneho scrollovania sociálnych sietí. Aj pár minútiek krátkej meditácie nám môže pomôcť nastaviť sa na deň, alebo na spánok a byť vedomejší, prítomnejší, pokojnejší.

meditacia-pochopenie-pritomnost-pokoj-rozvoj

Benefity, ktoré meditácia prináša

Praktizovanie meditácie sa môže odzrkadliť v každej oblasti nášho života a môže nám to zmeniť spôsob fungovania. V dnešnej dobe využívame často nejakého nášho autopilota – ani sa nezamýšľame nad našimi činnosťami a reakciami. Akonáhle sme viac prítomní, dokážeme viac oceniť maličkosti v každodenných chvíľkach, alebo lepšie spracovať a reagovať na nepríjemné udalosti, ako sú bolesť a stres, lepšie povedané, aj pri nie úplne ideálnych situáciách, ktoré nemáme ako ovplyvniť,  ich vieme prijať a neprikladať im negatívne zafarbenie, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňuje len nás samotných. 

Takisto bolo dokázané, že ľudia, ktorí meditujú majú:
  • “mladší” mozog, ako ich rovesníci, ktorí tak nerobia
  • zvýšenú schopnosť empatie
  • ľahšie prežívanie fyzickej bolesti
  • zmiernenie úzkostí a depresie 
  • lepšie zvládanie stresu

Meditácia má veľa benefitov a v súčasnosti sa meditácii venuje naozaj vysoké množstvo ľudí, ktorí potrebujú svoju hlavu používať pri práci a je na nich vyvíjaný nejakým spôsobom tlak.

Pochopenie seba aj ostatných

Človek teda dokáže pomocou meditácie lepšie pochopiť, ako funguje jeho myseľ, žiť prítomnejšie a vedomejšie, lepšie si porozumieť a vlastne tým pádom vie lepšie pochopiť ostatných a sústrediť sa na širší obraz a prítomný moment.