Ako nám sny ovplyvňujú prežívanie a čo znamenajú?

Mentálne zdravie, Spánok

17. decembra 2023

Aj keď si to vždy nepamätáš, pravdepodobne každú noc snívaš a ovplyvňuje to tvoje prežívanie, keď si hore. Čo všetko o tomto jave potrebuješ vedieť?

kvalitny-spanok-a-sny Doba čítania 4 min.

Ako nám sny ovplyvňujú prežívanie a čo znamenajú?

Aj keď si to vždy nepamätáš, pravdepodobne každú noc snívaš a ovplyvňuje to tvoje prežívanie, keď si hore. Čo všetko o tomto jave potrebuješ vedieť?

Sny sú fascinujúci fenomén a napriek enormnému technologickému a vedeckému pokroku v spoločnosti pre nás niektoré zákutia našej mysle zostávajú záhadou. Sny do tejto ešte nie plne prebádanej kategórie spadajú, aj keď, samozrejme, existuje mnoho výskumov a hypotéz, ktoré sny vysvetľujú. 

Sníva každy?

Pravdepodobne. Ak si čítal/a náš článok o spánku, isto si pamätáš naše spánkové fázy. Ak nie, pre rýchle zopakovanie ti poviem, že spánkový cyklus má približne 90 minút a má 4 fázy, jednou z nich je REM (rapid eye movement) – fáza, ktorej sa teraz budeme venovať. 

REM – fáza snov

REM fáza je spojená so snívaním a nastáva v každom cykle a tým pádom niekoľkokrát za noc. Z toho vyplýva, že aj niekoľkokrát za noc snívame, aj keď si to väčšinou nepamätáme a naše sny trvajú od 5 do 20 minút. Počas REM fáze dochádza k zvýšenej mozgovej aktivite, rýchlemu pohybu očí a svalstvo máme paralyzované. 

Čo je zaujímavé je, že sa donedávna verilo, že snívame len počas tejto fázy, no posledné výskumy ukazujú, že sa to deje aj počas iných fáz. 

Počas REM fázy náš mozog spracováva, čo sme v dni zažili, konsoliduje spomienky a informácie, a teda je kľúčová pre našu pamäť a celkové mentálne rozpoloženie. 

Ako si môžeš zapamätať sny?

  1. Pravidelný spánkový režim
    Odsleduj si, kedy sa ti najľahšie zobúdza – to býva väčšinou práve REM fáza. Ak už nájdeš pre teba ideálnu dĺžku spánku, drž sa toho režimu.
  2. Vyhýbaj sa alkoholu pred spaním
    Aj keď niekto môže povedať, že sa mu ľahšie zaspí, keď si dá “pohárik”, pravda je taká, že alkohol výrazne zhoršuje celkovú kvalitu spánku a skracuje REM fázu.
  3. Po zobudení reflektuj a spomínaj na sny.
    Nechyť do ruky hneď mobil (z viacerých dôvodov ako len to, že si chceš spomenúť na sen), neskáč hneď z postele, len si pomaly rozpamätávaj, čo sa ti snívalo.
  4. Zaznamenávaj si svoje sny.
    Ak máš spolubývajúceho alebo partnera, alebo kohokoľvek v miestnosti, komu dokážeš komfortne zazdieľať tvoje sny, povedz im to. Alebo si ich zapíš – môžeš si na nočnom stolíku nechávať papier a pero, aby to bola prvá vec, čo v dni spravíš. A v súčasnosti existujú dokonca aplikácie na zaznamenávanie snov, kam si môžeš pre seba nahrať hlasovú správu a teda sen prerozprávať len samému sebe, možností je mnoho.
Takto sa to dá postupne vytrénovať a môžeš si pamätať čo najviac tvojich snov.

sen-posteľ-spánok-oddych-sny-zapisovanie-zápisník-pamäť-význam-noc

Na čo si ich ale vôbec máš pamätať?

Sú rôzne názory na to, čo naše sny znamenajú. Veď určite poznáš nejaký snár, ktorý ti povie, že keď sa ti snívalo, že si odtrhol/la jablko, takto znamená, že sa ti podarí vec, z ktorej budeš mať radosť. 😀 No…takto to asi úplne nie je. Respektíve, je veľmi malá pravdepodobnosť, že by jediná interpretácia nejakého javu v sne platila úplne pre všetkých v akomkoľvek kontexte. 

Niekto verí, že sny sú len náhodné obrazy a že ich vysvetlenie nie je potrebné, pretože to je len videnie spojitostí tam, kde nie sú. S týmto názorom však mnoho vedcov nesúhlasí. 

Čo tvrdil Freud?

Freud je známy všeličím, vrátane jeho teórie snov. Podľa niektorých už prekonaná, podľa niektorých stále platná. Podľa neho snívame o tom, po čom túžime a v snoch naše túžby napĺňame. Áno, vraj aj tie sny, v ktorých sa nám deje niečo zlé a nepríjemné. To celé prepájal s naším nevedomím. Jeho teória je, samozrejme, omnoho komplexnejšia, ak chceš viac nájdeš tu.

Aký je teda súčasný pohľad na sny?

Je komplexný. V súčasnosti existuje mnoho názorov, tu uvediem taký malý výcuc z tých, ktoré sa objavujú najčastejšie. 

Sny nám pomáhajú spracovať naše spomienky. Tak, ako sme si už povedali pri REM fáze, ktorá vysoko súvisí s pamäťou, naša hlava počas spánku jednoducho upratuje. Nové informácie filtruje, niektoré vyhodí, niektoré uloží do dlhodobej pamäti, niektoré možno len lepšie pochopí a podobne. Nejednému vynálezcovi sa riešenia na problémy prisnili. To môže byť práve tým, že v spánku funguje náš mozog úplne inak, ako keď sme pri vedomí, no má v zásade k dispozícíí stále tie isté informácie. A určite sa ti už stalo, že sa ti do snov pretavili témy, spomienky, problémy a radosti z posledných dní. Tak sa s tým naša hlava vyrovnáva. 

Fascinujúce je, že sny sa v mnohých prípadoch dajú interpretovať.

Nie pomocou snárov a všeobecných symbolov, no na individuálnej úrovni zväčša niečo vyjadrujú. Venuje sa tomu aj oblasť psychológie, ktorá sa zaoberá podvedomím a nevedomím. Súčasťou toho, samozrejme, môžu byť aj túžby, ako podľa Freuda. V snoch sa nám často môže niečo snívať v prenesenom zmysle, a aj keď sa nám to na prvý pohľad zdá ako náhodná spleť udalostí, môže mať za sebou skrytý význam. Tu už potom ide iba o to, ako sa dokážeme vnímať a nachádzať prepojenia. 

sen-posteľ-spánok-oddych-sny-zapisovanie-zápisník-pamäť-význam-noc

Keď sú zlé sny benefitom

Jeden veľmi pekný fakt je, že naša myseľ a telo sa o nás v skutočnosti vždy len snažia postarať. A občas aj vo formách, ktoré nám zase až tak príjemné nie sú (keď sa dovraciaš potom, čo zješ niečo pokazené, aby si to dostal/a von z tela), v tomto našom prípade: nepríjemné a stresujúce sny. Tie veľmi často s realitou súvisia. Nemusia priamo a doslova, no opäť, minimálne v prenesenom význame áno. Keď spíme, naša myseľ sa pokúša spracovať nejaký nahromadený stres z posledných dní v ako-tak bezpečnom prostredí (len v tvojej hlave, kým spíš).Tým, že spracujeme nejaké naše stresy a obavy už počas noci, nemusíme sa s tým vysporadúvať počas dňa. A zároveň nám určite robí dobre ten pocit úľavy po zobudení. Veď keď sa mi práve snívalo, že ma niekto unáša a ide zabiť, po zobudení si o to viac môžem vážiť realitu, v ktorej sa to nedeje. 😀

Sny sú niečo, čo sa nám možno nikdy nepodarí plne prebádať, no to je možno práve to, čo je na nich také vzrušujúce. Tak im možno povenuj trošku viac pozornosti, ako obyčajne a poďakuj svojej hlave za to, že kým si spinkáš spracováva mnooooho vecí, bez ktorých by potom život bol chaos.