Biohacking je moderná cesta k produktivite

Mentálne zdravie, Nootropiká, Produktivita, Zdravý životný štýl

21. júna 2024

Čo je to biohacking a ako ti tieto praktiky pomôžu pri efektivite práce, relaxe alebo pri spaní? Objav tento fascinujúci svet produktivity.

biohacking-efektivita-a-produktivita-prace-vykon-motivacia Doba čítania 6 min.

Biohacking alebo DIY biológia

Nie je to v prapodstate nič ultra-nové, jedná sa skôr o znovu objavené praktiky, ktoré sa javili ako efektívne pre svoje zdravotné účely našim predkom. Ide o pochopenie systémov nášho tela a využitie vedy a technológie na ich optimalizáciu. Zahŕňame sem aj zmeny v strave a cvičení, či užívanie doplnkov stravy alebo iných aktívnych látok.

Ako si ním pomôžeš pri každodennosti?

  • Zvýšiš hladinu energie
  • Skvalitníš kognitívne funkcie
  • Optimalizuješfyzické zdravie
  • Zlepšíš náladu a duševnú pohodu
  • Zefektívniš prácu

Základy biohackingu

Cvičenie

Koľko pohybu potrebuješ? Odporúča sa minimálne 150 až 300 minút stredne intenzívnej aktivity týždenne alebo 75 až 150 minút intenzívnej aktivity (alebo kombinácia oboch). Dopodrobna sme sa tejto téme venovali v článku Pohyb a cvičenie – ako posilniť telo aj myseľ, keďže fyzická aktivita nie je iba o budovaní svalov…

meditacia-sustredenie-pokoj-mindfulness

Mindfullness a meditácia

Na to priamo nadväzuje technika mindfullness (vnímavosť), ktorá je základnou ľudskou schopnosťou byť plne prítomný, uvedomovať si, kde sme, čo robíme a hlavne čo sa v nás odohráva, Cieľom je, aby sme neboli príliš zahltení tým, čo sa deje okolo nás a vyhli sa unáhleným a nevedomím reakciám.

Jej praktizovanie je nám k dispozícii v každom okamihu, či už prostredníctvom meditácií a skenovania tela, alebo aktívnym všímaním momentov. Taký okamih na zastavenie a dýchanie sa naskytne napríklad vtedy keď nám zazvoní mobil a neutekáme ho hneď zdvihnúť, no dáme si sekundu na stabilizáciu.

O meditácii si môžeš prečítať v našom praktickom článku Meditácia: Jednoduché cvičenie, ktoré uvoľní stres a sprítomní myseľ

Optimalizácia spánku

Spánok je nevyhnutný pre našu telesnú a duševnú pohodu. Je to čas, keď si myseľ môže oddýchnuť a telo sa dokáže zregenerovať.

Zabezpečením pravidelného spánkového režimu, nevystavovanie sa modrému a zelenému svetlu (z obrazoviek) pred spaním a vytvorením pohodlného spánkového prostredia, je jeho dôležitou súčasťou.

Otužovanie: Spôsob prekonania samého seba a zlepšenie zdravia aj výkonnosti

Chlad spôsobuje zúženie ciev a ich následné rozšírenie pri výstupe zo studenej vody, čo pomáha zlepšovať krvný obeh. Zlepšenie prietoku krvi urýchľuje zotavenie zo svalovej bolesti a znižuje zápal, čo nám umožní udržať si vysokú úroveň fyzickej aktivity a výkonnosti. Vhodné je začať postupne a opatrne, napríklad ľadovými sprchami, tak sa dá vyhnúť zbytočným komplikáciám.

Posilnená imunita

Pravidelné studené ponory sú spojené so zlepšenou funkciou imunitného systému a zvýšenou odolnosťou voči chorobám. Studená voda stimuluje produkciu bielych krviniek, čo môže telu pomôcť bojovať proti infekciám a chorobám efektívnejšie.

Zníženie stresu

Vystavenie sa studenej vode dokáže znížiť stres uvoľnením endorfínov a iných priaznivých hormónov. Tento prirodzený „dobrý pocit“ ti pomáha cítiť sa uvoľnenejšie a spokojnejšie, čo je skvelé pre celkovú pohodu mysle.

Zlepšenie stravovacích návykov

Vďaka tomuto kroku bude mať tvoje telo viac minerálov, vitamínov a komplexných živín na optimálne fungovanie svalov a mozgu, čo znamená, že nebudeš potrebovať 3 kávy na dosiahnutie bdelého a produktívneho stavu.

Vitamíny a Minerály

Ich používanie je na mieste v prípade nedostatočnej pestrosti jedálničku a alebo vyťažujúcom životnom štýle, no kvôli degradácií kvality bežne dostupných surovín bude ich dopĺňanie čoskoro vhodné pre každého.

Vitamín D (ideálne v kombinácií s K2 MK-7): Dôležitý pre zdravie kostí, funkciu imunitného systému a reguláciu nálady.

Vitamíny skupiny B: Nevyhnutné pre tvorbu energie a kognitívne funkcie.

Horčík: Podporuje funkciu svalov a nervov, ale aj relaxáciu a jasnosť mysle.

vitaminy-mineraly-nootropika-zdravie

Kedy pridať nootropiká?

Nootropiká, často označované ako “smart drugs” (od anglického slova liek, keďže väčšina z tých pôvodných boli liečivá, ale teraz medzi ne patrí takmer čokoľvek podporujúce funkcie mozgu) sú látky, ktoré sa užívajú za účelom zlepšiť kognitívne funkcie. Tu je, kedy a ako ich začleniť do svojej biohackingovej rutiny:

Na skvalitnenie sústredenia: Ak máš problém s koncentráciou, nootropická kombinácia ako L-teanín a kofeín zlepšujú sústredenie a pozornosť bez nepriaznivých účinkov čistého kofeínu.

Na zlepšenie koordinácie: Pri tomto ti vie pomôcť N-Acetyl-L-Tyrozín ktorý úzko súvisí s tvorbou dopamínu a má významnú rolu aj pri svalovej kontrole aj koordinácií ako takej.

Na podporu pamäte: Jedným z najznámejších pomocníkov v tomto smere je bylina, ktorú pozná asi každý, a je ňou Ginkgo Biloba.

Biohacking je cesta neustáleho sebazlepšovania.

Pochopením a využitím týchto princípov môžeš optimalizovať svoj výkon aj podporiť mentálnu pohodu. Iba konzistentnou a vnímavou prácou sa vieme neustále posúvať a stať sa tou najlepšou verziou seba.

Vyskúšaj naše produkty obsahujúce aktívne látky a bylinné doplnky, či už Restart na regeneráciu a spánok alebo Drive na produktivitu a motiváciu. Aj pri Biohackingu je dôležité prispôsobiť si postupy svojim jedinečným potrebám a nehádzať do seba len tak nejaké tabletky. Takže, ak máš určité pochybnosti, poraď sa so svojim lekárom alebo lekárnikom.