V súčasnosti je náš život plný rušivých prvkov, ktoré nás odvádzajú od našich úloh a cieľov. Ale ste si vedomí toho, že ak si zdokonalíme sústredenie, dokážeme si výrazne zvýšiť každodennú efektivitu?
Dáta odhaľujú, že v priemere strávi človek takmer polovicu svojho času (konkrétne 47%) v stave mentálnej neprítomnosti. Je na nezaplatenie uvedomiť si, koľko času zbytočne míňame kvôli slabému sústredeniu.
Schopnosť sústredenia je preto neoddeliteľnou súčasťou našej efektivity, bez ohľadu na to, či ide o prácu, štúdium alebo osobný život. Keď sa nedokážeme sústrediť, čelíme zmätku, naše myšlienky sa stávajú chaotickými, naše úlohy sa zdajú zdĺhavé a takmer neriešiteľné, čiže sa zbytočne vzďaľujeme od stanovených cieľov. Ako teda zlepšiť svoju schopnosť sústrediť sa a odkryť tajomstvo produktivity? Poďme sa spoločne pozrieť na techniky lepšieho sústredenia a zistiť, ako ich môžeme využiť pre dosiahnutie maximálneho výkonu.
Prekážky sústredenia: Ako rozptýlenie, únava a stres ovplyvňujú náš výkon?
Každý deň im čelíme pri našom úsilí pracovať a tvoriť. Napriek tomu, že je pre väčšinu ľudí úplne očividné, že tieto faktory majú na naše sústredenie negatívny vplyv, nie je na škodu si ich pripomenúť. Preto sa poďme sa pozrieť na tieto problémy podrobnejšie a na konkrétnych príkladoch zistiť, aký vplyv majú na náš život.
Rozptýlenie
Žijeme vo svete plnom rušivých prvkov, ako sú smartfóny, sociálne médiá, televízia a iné zdroje zábavy, ktoré samé o sebe nie sú zlé, ale treba im nájsť ten správny priestor a nenechať ich zasahovať do pracovnej rutiny. Tieto zdroje sú schopné nepretržite odvádzať našu pozornosť od úloh, ktoré si vyžadujú plné sústredenie. Napríklad, počas písania dôležitého e-mailu alebo spracovávania zložitého projektu sme často lákaní skontrolovať svoje správy, prechádzať feed na sociálnych sieťach alebo sledovať videá “len tak do pozadia”.
Tieto rozptýlenia následne vedú k rozdrobeniu času a strate efektivity, keďže náš mozog nie je stavaný na robenie desiatich vecí naraz. Multitasking jednoducho nefunguje, to dokazuje aj množstvo výskumov.
„Výskum je jednoznačný: multitasking znižuje našu schopnosť robiť veci. Ak chcete byť produktívnejší a kreatívnejší, sústreďte sa vždy len na jednu vec a venujte jej plnú pozornosť.“
(Levitin, D. J. (2014). The Organized Mind: Thinking Straight in the Age of Information Overload)
Únava
Fyzická a mentálna únava sú veľkou prekážkou sústredenia. Pri dlhodobom vykonávaní úloh alebo nadmernej záťaži je naša schopnosť udržať pozornosť výrazne oslabená. Únava môže byť spôsobená nedostatkom spánku, nevyváženou stravou alebo nedostatkom pohybu, pretože naše telo je natoľko komplexné, že potrebuje dostatok živín a zároveň aspoň nejaký pohyb. V opačnom prípade neprodukuje dostatok energie, čo vedie k pomalším a chaotickým pochodom v mozgu, čoho výsledkom je robenie chýb a potreba odpočívať alebo vykonávať takzvané “ničnerobenie”.
Stres
Klasika, ktorá negatívne ovplyvňuje našu schopnosť všeobecne existovať a nie len sústrediť sa. Sú rôzne formy a niektoré stresory nám dokonca pomáhajú, ale všetkého veľa škodí. Nadmerný stres vzniká z rôznych zdrojov, ako sú napr. pracovný tlak, rodinné problémy, finančné ťažkosti alebo skrátka nenaplnené potreby z Maslowovej pyramídy. A keď ich zase neplníme, alebo ich vykonávame nekvalitne, vedie to k ďalšiemu stresu a dostávame sa do začarovaného kruhu. Stres navyše aj znižuje schopnosť efektívne riešiť problémy a robiť správne rozhodnutia.
Z tohoto priamo vyplýva akým dôležitým aspektom je sústredenie v našom živote a čo nám najviac narúša tento proces. Identifikácia a riešenie týchto problémov je zásadné pre zlepšenie našej schopnosti vykonávať prácu kvalitne a zodpovedne.Mali by sme byť k sebe vnímaví a zistiť, čo je pre nás najväčšou prekážkou pri sústredení.
So zlepšením sústredenia prichádza do nášho života aj rýchlejšie splnenie povinností a s tým aj viac voľného času pre seba a oddych. Ak dokážeme postupne vyriešiť ťažkosti spojené so sústredením, podarí sa nám vytvoriť prostredie, v ktorom môžeme naplno využiť svoj potenciál a dosiahnuť vyššiu spokojnosť.
Prečo je sústredenie kľúčovým aspektom nášho fungovania?
Je dôležité investovať do tohto procesu čas a energiu. Zlepšenie sústredenia prináša hmatateľné výhody do nášho života a pomáha nám zvládnuť náročné situácie s väčšou ľahkosťou a sebavedomím. Keď sa človek dokáže sústrediť na jednu úlohu, znižuje sa pravdepodobnosť chýb a nedokonalostí.
Umožňuje nám efektívnejšie využitie času, pretože strácame menej energie na prechod medzi rôznymi úlohami a zbytočne sa nerozptyľujeme. Keď sa dostaneme do stavu nazývaného FLOW, máme možnosť preniknúť do hĺbky problému alebo témy, to vedie k novým nápadom a kreatívnym riešeniam. Menej sa zaoberáme myšlienkami na iné zadania alebo problémy, čo nám umožňuje byť prítomní, vedomí a priamo v momentálnej chvíli, čiže dokážeme tiež pracovať so svojimi emóciami a zvládať aktuálny tlak. To nám zároveň pomáha mať čistejšiu hlavu, rozvíjať emočnú stabilitu a pozdvihnúť celkovú mentálnu pohodu.
Stratégie a techniky na zlepšenie sústredenia:
Pozrime sa teda na to, ako so sebou najlepšie pracovať. Vyžaduje si to úsilie a tréning, preto sme zhromaždili niektoré osvedčené metódy, ktoré pomáhajú pri zlepšení tejto schopnosti.
Plánovanie úloh
- Efektívne plánovanie umožňuje lepšie zvládať svoj čas a zamerať sa na konkrétne úlohy. Vytvorenie zoznamu úloh a stanovenie priorít je kľúčom k dokončeniu zadaní. Týmto spôsobom budeš vedieť, na čom pracovať a ako postupovať.
Nastavenie krátkodobých a dlhodobých cieľov
- Stanovenie cieľov nám pomáha udržať pozornosť a motiváciu. Krátkodobé ciele poskytujú rýchle úspechy a pocit zadosťučinenia, zatiaľ čo dlhodobé ciele nám dávajú smer a víziu do budúcna. Vieme sa k nim kedykoľvek vrátiť a dostať sa na tú správnu trať podľa danej potreby.
Metóda Pomodoro
- Táto technika zahŕňa prácu v krátkych, intenzívnych intervaloch (zvyčajne 25 minút), ktoré sú oddelené krátkymi prestávkami. Pomáha nám udržať sa v sústredenom stave a znižovať únavu. Dopodrobna sa tejto technike povenujeme v budúcnosti v samostatnom článku.
Cvičenie
- Pravidelné cvičenie je dôležité pre celkové zdravie a pohodu. Pomáha nám tým, že zvyšuje prietok krvi do mozgu a podporuje produkciu neurotransmiterov, ktoré sú zodpovedné za sústredenie a pozornosť (dopamín).
Meditácia
- Je to účinná technika pre zlepšenie sústredenia ako takého a znižovanie stresu. Existuje viacero druhov a každý z nich nám ponúkne širšie spektrum benefitov, či už ide o zameranie sa na dych alebo vnímanie vedomého prítomného okamihu (mindfulness). Zameriavame sa tým na svoje vnútorné myšlienky a pocity, čo nám umožňuje lepšie riadiť svoju pozornosť a koncentráciu. K nej sa určite tiež dostaneme a preberieme ju do podrobna.
Zníženie rozptýlenia
- Pre zlepšenie sústredenia je dôležité minimalizovať vonkajšie rozptyľovače. Keď si vytvoríme prostredie, ktoré podporuje koncentráciu, zatvoríme nepotrebné aplikácie, vypneme notifikácie na telefóne a prispôsobíme si pracovnú plochu, tak nás nič nevyruší a vieme sa teda venovať len tej danej aktivite. Môžeme tiež použiť slúchadlá s aktívnym potlačením hluku alebo ísť na pokojné miesto.
Pauzy a oddych
- Pracovať neustále nie je účinné a môže viesť k únavovým zlomom. Pravidelné prestávky a oddych nám obnovujú energiu a umožňujú resetovať myseľ. Následne sa dokážeme znovu ponoriť do aktívneho sústredenia.
Je dôležité pamätať na to, že zlepšenie sústredenia je proces, ktorý si vyžaduje konzistentnosť. Každý z nás je jedinečný, a preto je dôležité nájsť prístup, ktorý vám bude najviac vyhovovať, tak kľudne experimentuj s rôznymi metódami a zistite, ktoré z nich vám najlepšie fungujú. Postupom času a s praxou môžeš dosiahnuť výrazne lepšie výsledky, dostať svoju produktivitu na inú úroveň alebo dokonca podporiť celkovú kvalitu života. Musíme byť k sebe vnímaví a všímať si, čo na nás má aký vplyv.
Držíme palce a tešíme sa na tvoje úspechy!